AKTIVIZAČNÍ A MOTIVAČNÍ PROGRAMY PRO OSOBY S AUTISMEM

Typ: ostatní
Mikasa1Organizace MIKASA z.s. rozšiřuje aktivity projektu „Aktivizační a motivační programy pro osoby s autismem“ do dalších měst Moravskoslezského kraje. Cílem projektu je podporovat a motivovat jeho účastníky v překonávání životních překážek tak, aby se mohli co nejvíce zapojovat do běžného života – navazovat a udržovat vztahy s druhými lidmi, získat a udržet si práci, věnovat se svým koníčkům a zájmům.

Jedinečnost tohoto projektu spočívá v tom, že se zaměřuje na dospívající a dospělé s diagnózou autismu či Aspergerova syndromu.

Jednou z priorit projektu je jeho dosažitelnost, proto jsou veškeré aktivity nabízeny zdarma. Realizační tým také dojíždí přímo za účastníky – do měst, kde je o aktivity zájem.

„Spolupráce s účastníkem projektu začíná individuálními konzultacemi, jejichž účelem je co nejlépe poznat specifické potřeby účastníka a problémy, se kterými se potýká. Na základě těchto konzultací je pak účastníkovi nabídnuta účast na vhodných aktivitách,“ říká vedoucí týmu projektu Soňa Tichá.

Ve spolupráci s pracovníky projektu může účastník vybírat ze vzdělávacíchterapeutických aktivit v různých oblastech (komunikace, společenské chování, právo, zaměstnávání, a další). Tyto aktivity pak probíhají ve skupinách. „V rámci vzdělávacích aktivit je naším cílem předat účastníkům teoretické poznatky, které jim chybí k tomu, aby mohli úspěšně zvládat běžné situace. V terapeutických aktivitách pak převádíme teoretické znalosti do praxe – v bezpečném prostředí a s podporou lektorů nacvičují účastníci situace, které jsou pro ně náročné – ať už jde o vedení rozhovoru s přáteli, nebo o pracovní pohovor. Skupina navíc poskytuje účastníkům mnoho benefitů – mohou zde sdílet své problémy i radosti s lidmi, kteří mnohdy mají podobné zkušenosti,“ pokračuje v představování projektu Tichá. Skupinová setkávání jsou pravidelná a probíhají obvykle jednou týdně dle časových možností účastníků.

V současné době jsou pracovníci projektu schopni ihned zahájit aktivity v jakémkoli městě Moravskoslezského kraje. V případě zájmu neváhejte kontaktovat Mgr. Soňu Tichou, vedoucí týmu projektu na telefonním čísle 732 384 683, případně na e-mail: sona.ticha@mikasa-detem.cz.

Projekt vznikl za podpory Evropské unie, Evropského sociálního fondu, Operačního programu Zaměstnanost.

Mgr. Soňa Tichá

vedoucí týmu projektu, psycholog