Aktuality ve městě - SmVaK Ostrava - Z první ruky - podzimní vydání

SmVaK

Na světě je podzimní magazín naší společnosti Z první ruky. Významnou část vydání věnujeme právě dokončené modernizaci Úpravny vody Nová Ves u Frýdlantu nad Ostravicí.

Do strojně-technologického zařízení úpravny jsme investovali 130 miliónů korun, díky čemuž provoz reflektuje ty nejmodernější trendy v úpravárenství. V minulých letech jsme investovali 50 milionů korun také do kalového hospodářství úpravny a několik miliónů korun do její vnější podoby. Díky tomu je působivou součástí podbeskydské krajiny pod Lysou horou.

Dělá nám radost, že díky spolupráci mezi SmVaK Ostrava a česko-těšínským spolkem TRIANON jsme v mezinárodním grantovém programu dokázali pro organizaci věnující se vytváření pracovních příležitostí pro hendikepované lidi získat nové užitkové vozidlo. To bude pomáhat neziskovce vyjíždět za svými zákazníky a lépe organizovat sociální podnikání.

Vrcholí stavební sezóna a my jsme se v magazínu zaměřili na zajímavé projekty, které se nám v uplynulém období podařilo dokončit, jako je například rozšíření čistírny odpadních vod pro Bílovecko nebo výstavba dosazovací nádrže v čistírně v Kopřivnici.

Přinášíme krásné fotografie našich čistírenských provozů z ptačí perspektivy, které zachytil skvělý fotograf, ale také náš kolega z třinecké čistírny odpadních vod - Pavel Zubek.

Na podzim opět probíhá ohnisková deratizace míst, kde jsme po jarní plošné deratizaci zaznamenali nárůst počtu potkanů a dalších hlodavců. Vyzýváme proto všechny k odpovědnosti při nakládání se zbytky jídla, které nespotřebují ve svých domácnostech. Jejich pohození v blízkosti popelnic a kontejnerů je impulsem pro nekontrolovatelné šíření potkanů.

V říjnu také proběhly sdílené vývozy žump a septiků pro ty, kteří nejsou napojeni za kanalizaci a čistírnu odpadních vod pro veřejnou potřebu. Máme radost z toho, že tato služba si získala v našem regionu oblibu a lidé mají možnost likvidovat své odpadní vody v souladu s legislativou.

Po covidových omezeních jsou zpět naše vzdělávací programy Strom života a Planeta Oxidan. Byli jsme poněkud nejistí z hlediska toho, jak budou na tuto nabídku školy v covidové době poznamenané řadou restrikcí reagovat. A byli jsme mile překvapeni, že prakticky všechny termíny her do konce prvního pololetí jsou obsazeny. Tak uvidíme, co nám přinese následující období, kdy počty pozitivně testovaných nadále rostou a diskutuje se o nových zpřísňujících opatření.

V letošním roce jsme podpořily v programu Plaveme v tom spolu! zhruba dvacet projektů neziskových organizací, v nichž jsou aktivní naši zaměstnanci. Přinášíme informace o průběhu nejzajímavějších z nich.

Mgr. Marek Síbrt
mluvčí/spokesperson
manažer vnějších vztahů/public affairs manager

SmVaK Ostrava - Z první ruky