Aktuality ve městě - Zámeckou expozici v Paskově obohatil historický kočár

kočár

Na návštěvníky paskovského zámku čeká v nové sezóně nový vzácný exponát – pečlivě zrestaurovaný historický kočár z přelomu 19. a 20. století, k jehož obnově přispěl um a zručnost syna a otce Čambalových a zejména dotace Moravskoslezského kraje ve výši 329 000 Kč,

díky které mohly být restaurátorské práce provedeny.

„První informaci o existenci kočáru jsem dostal v loňském roce od pracovníka Muzea Fojtství v Kopřivnici pana Šalka, který zaznamenal inzerát nabízející prodej torza kočáru typu Mylord,“ uvedl starosta Paskova Petr Baďura. „Podobný kočár byl dle našich informací vyroben na zakázku pro hraběte Günthera Stolberga z paskovského panství.

Rada města projednala odkoupení kočáru pro muzeum v Paskově a hledala restaurátora, který by byl schopen navrátit kočáru jeho původní podobu.

„Cena restaurátorských prací však byla natolik vysoká, že by si ji město ze svého rozpočtu nemohlo dovolit. Nakonec pomohl odbor kultury Moravskoslezského kraje, který doporučil městu Paskov požádat o individuální dotaci na opravu kočáru s cílem podpory zachování kulturního dědictví po předcích,“ řekl starosta Baďura.

Získaná dotace Moravskoslezského kraje ve výši 329 000,- Kč pokryla téměř 90 % nákladů na opravu historického kočáru Mylord.

„Kočár jsme museli kompletně rozebrat, syn Radek se věnoval opravě kovových součástí kočáru a já jsem si vzal na starost stolařské práce. Železné části bylo potřeba jemně opískovat, vyrovnat a opravit co bylo potřeba a následně opatřit několik ochrannými nátěry. Rozpadlé dřevěné části skeletu kočáru a loukoťových kol bylo nutné nahradit novými částmi, které také potřebovaly několik vrstev ochranných nátěrů. Na závěr kočár dostal nové čalounění a stahovací střechu,“ popsal postup renovace kočáru Josef Čambal.

Práce na opravě kočáru začaly v květnu a trvaly přibližně půl roku. Před vánocemi 2022 byl kočár dovezen do Paskova a umístěn ve vstupním vestibulu zámku. Díky umění obou Čambalů se v nadcházející sezóně mohou návštěvníci paskovského zámku těšit na nový exponát, který je navíc pojízdný.

Datum vložení: 16. 1. 2023 12:06