Město Paskov, pod které patří i část Oprechtice, se nachází na severní Moravě v okrese Frýdek-Místek. Leží na spojnici Ostravy a Frýdku-Místku. V nedávné historii (do roku 1918) bylo hraniční obcí mezi Moravou a Těšínským Slezskem - hranici tvořila řeka Ostravice. Paskov sousedí s obcemi Vratimov, Řepiště, Žabeň, Lískovec, Staříč, Brušperk, Oprechtice, Krmelín, Nová Bělá a Hrabová. Poslední dvě jmenované obce se již nacházejí v okrese Ostrava.
Rozloha katastrálního území Paskova činí 1120 ha, Oprechtic 58 ha. Počet obyvatel je 3 954 (stav k 1.1.2022). více...
Dominantní památkou Paskova je zámecký areál, který návštěvníka uvítá na ulici Nádražní budovami předzámčí, zámecké vily a barokními sochami svatého Jana Nepomuckého a svatého Šebestiána. Nová fasáda severního a východního křídla dodává objektu příjemný vzhled a vybízí k návštěvě interiéru. Stálé expozice jsou věnovány paskovské historii, erbům držitelů panství a zámeckého parku, kde zvláštní pozornost patří jeho správci z období 2. poloviny 19. století - významnému entomologovi Edmundu Reitterovi. Několik sálů je vyčleněno také pro proměnné výstavy v horním patře zámku.
Poslední výstavou roku 2022 byla expozice historických kol "Fenomén cyklistiky", kterou jsme slavnostně zahájili 22. září 2022.
Zároveň jsme při této příležitosti pokřtili novou knihu autorek Romany Rosové a Aleny Halamíčkové nazvanou "Paskov, zámek a park", kterou si zájemci mohou zakoupit v našem muzeu. Cena knihy je 300 Kč.
Zámek je v zimním období uzavřen. Budeme se na Vás těšit opět na jaře, v květnu 2023.
Vidozáznam z vernisáže můžete shlédnout zde:
Park v okolí zámku byl vybudován v 19. století, nejprve ve francouzském a později v anglickém stylu. Zeleň o rozloze 17 hektarů byla díky výskytu chráněného brouka páchníka hnědého prohlášena za evropsky významnou lokalitu. Romantickou atmosféru nabízí především jeho severní část se vzácnými dřevinami a vodním tokem Říčka. Skupina soch řeckých bohyň Athény, Niké, Tyché a Eris před zámkem doplněna sochou bájného hrdiny Herkula na ostrůvku toku Říčky je zde pozoruhodným a pro pomezí severní Moravy a Slezska výjimečným uměleckým ztvárněním odkazu antické mytologie. Četné lavičky pak vybízí k příjemnému posezení v jarním, letním i podzimním období, ve kterých má park vždy jinou a zároveň podmanivou atmosféru.
Park je celoročně přístupný, od dubna do září v čase 7:00 - 21:00 a od října do března v čase 7:00 - 19:00.