Poslední dvě sochy v zámeckém parku projdou restaurátorskou obnovou

Socha bohyně Eris

Všímaví návštěvníci zámeckého parku jistě zaregistrovali, že z něj zmizely dvě sochy, které se nacházely před východním křídlem paskovského zámku.

Sochu bohyně Eris, která stála v řadě sousoší při pohledu od zámku směrem do parku jako první zprava, a sochu Lva, která byla umístěna uprostřed před sousoším, čekají restaurátorské práce.

„Celkové náklady na renovaci obou památek byly vyčísleny na 473 800,- Kč,“ uvedl starosta Petr Baďura. „Podařilo se nám získat neinvestiční dotaci Moravskoslezského kraje z Programu obnovy kulturních památek a památkově chráněných nemovitostí v Moravskoslezském kraji na rok 2022 ve výši 236 900 Kč, která pokryje celou polovinu nákladů. Restaurátorské práce na obou památkách provede akademický sochař a restaurátor Jakub Gajda a budou dokončeny v listopadu tohoto roku,“ doplnil starosta.

Stáří sochy bohyně Eris se odhaduje na více než 300 let a socha Lva, která byla v minulosti součástí zaniklé kašny v parku před východním průčelím budovy zámku, je zřejmě jen o málo mladší, bude mít přibližně 250 let.

Vlivem povětrnostních podmínek jsou v současnosti obě sochy znečištěny usazeným prachem, porostlé řasami a mechem, což způsobuje narušování povrchu soch a jeho následné zvětrávání. Socha Lva, která je pozůstatkem zámeckého vodotrysku, je navíc poškozená, chybí některé její části.

Datum vložení: 18. 5. 2022 9:11