První setkání zástupců obcí Regionu Slezská brána roku 2022 se uskutečnilo v Sedlištích

Slezská brána

První zasedání zástupců členských obcí Regionu Slezská brána v roce 2022 se uskutečnilo 24.2.2022 v kulturním domu obce Sedliště.

Po obvyklém přivítání přítomných starostou obce Sedliště Jaromírem Krejčokem se projednávaly body programu, z nichž můžeme zmínit například změnu stanov. Ve stanovách se doplňovaly úkoly svazku k zajištění pověřené osoby pro ochranu oznamovatelů porušení práva, služby veřejných zakázek a především návrh na zřízení nového výkonného orgánu – rady svazku. Stanovy naleznete na webové stránce www.slezskabrana.cz/dokumenty.

„Zřízení pětičlenné rady svazku vyplynulo při jednáních v rámci projektu Komunikační strategie Regionu Slezská brána a jednotlivých obcí pro období 2021–2025. Jako podpora vedení RSB,“ upřesnil předseda RSB Petr Baďura.

Toto zasedání navštívila také RNDr. Helena Pešatová, senátorka pro volební obvod Frýdek-Místek, pod který spadá většina obcí našeho regionu. Přijela seznámit starostky a starosty s aktuálním vývojem projektů týkajících se řešení dopravní situace v Beskydech.

Jedním z těchto projektů je i společný peněžitý dar frýdecko-místeckých obcí pro Policii ČR, kterým RSB, stejně jako další svazky obcí v okolí Frýdku-Místku, podpoří nákup přenosných vah pro kontrolní vážení nákladních vozidel v okrese Frýdek-Místek.

Další společnou iniciativou frýdecko-místeckých starostek a starostů pod záštitou paní senátorky je rovněž přesun silnice I/56 mezi Frýdkem-Místkem a státní hranicí se Slovenskem z kategorie I. třídy na kategorii II. třídy. Účelem tohoto přesunu je možnost následného zavedení celoročního vymístění tranzitní kamionové dopravy z CHKO Beskydy – oblasti, která je zařazena do soustavy evropsky významných lokalit Natura 2000.

Projednával se také Den regionů, který by měl podle starosty obce Žabně Davida Hejneše každý rok kolovat mezi obcemi RSB. S tímto názorem souhlasí i další starostové.
„Proto se letošní Den regionu uskuteční u nás v Žabni na výletišti Nové Visalaje v sobotu 17. září 2022. Na programu pracujeme a bude upřesněn později,“ sdělil David Hejneš.

Další zasedání proběhne 02.06.2022 v Raškovicích.

Zasedání DSO RSB

slezská brána.jpg