Město Paskov, pod které patří i část Oprechtice, se nachází na severní Moravě v okrese Frýdek-Místek. Leží na spojnici Ostravy a Frýdku-Místku. V nedávné historii (do roku 1918) bylo hraniční obcí mezi Moravou a Těšínským Slezskem - hranici tvořila řeka Ostravice. Paskov sousedí s obcemi Vratimov, Řepiště, Žabeň, Lískovec, Staříč, Brušperk, Oprechtice, Krmelín, Nová Bělá a Hrabová. Poslední dvě jmenované obce se již nacházejí v okrese Ostrava.
Rozloha katastrálního území Paskova činí 1120 ha, Oprechtic 58 ha. Počet obyvatel je 3 913 (stav k 1.1.2024). více...
díky které mohly být restaurátorské práce provedeny.
„První informaci o existenci kočáru jsem dostal v loňském roce od pracovníka Muzea Fojtství v Kopřivnici pana Šalka, který zaznamenal inzerát nabízející prodej torza kočáru typu Mylord,“ uvedl starosta Paskova Petr Baďura. „Podobný kočár byl dle našich informací vyroben na zakázku pro hraběte Günthera Stolberga z paskovského panství.
Rada města projednala odkoupení kočáru pro muzeum v Paskově a hledala restaurátora, který by byl schopen navrátit kočáru jeho původní podobu.
„Cena restaurátorských prací však byla natolik vysoká, že by si ji město ze svého rozpočtu nemohlo dovolit. Nakonec pomohl odbor kultury Moravskoslezského kraje, který doporučil městu Paskov požádat o individuální dotaci na opravu kočáru s cílem podpory zachování kulturního dědictví po předcích,“ řekl starosta Baďura.
Získaná dotace Moravskoslezského kraje ve výši 329 000,- Kč pokryla téměř 90 % nákladů na opravu historického kočáru Mylord.
„Kočár jsme museli kompletně rozebrat, syn Radek se věnoval opravě kovových součástí kočáru a já jsem si vzal na starost stolařské práce. Železné části bylo potřeba jemně opískovat, vyrovnat a opravit co bylo potřeba a následně opatřit několik ochrannými nátěry. Rozpadlé dřevěné části skeletu kočáru a loukoťových kol bylo nutné nahradit novými částmi, které také potřebovaly několik vrstev ochranných nátěrů. Na závěr kočár dostal nové čalounění a stahovací střechu,“ popsal postup renovace kočáru Josef Čambal.
Práce na opravě kočáru začaly v květnu a trvaly přibližně půl roku. Před vánocemi 2022 byl kočár dovezen do Paskova a umístěn ve vstupním vestibulu zámku. Díky umění obou Čambalů se v nadcházející sezóně mohou návštěvníci paskovského zámku těšit na nový exponát, který je navíc pojízdný.